Rozstępy to poprzeczne pręgi, które pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach, czy pośladkach. Powodem ich tworzenia się jest osłabienie włókien kolagenu i elastyny, do którego dochodzi z różnych przyczyn. Najczęściej są to wahania wagi, wiek dojrzewania i intensywnego wzrostu oraz okres ciąży.
Dermabrazja jest dość skutecznym sposobem na pozbycie się rozstępów. Wyróżniamy jej dwie odmiany, pierwsza to wersja mechaniczna, natomiast druga to wersja laserowa. Dermabrazja znalazła zastosowanie w usuwaniu blizn potrądzikowych oraz pooperacyjnych.
Rodzaje rozstępów
Rozstępy to blizny w formie pasm, które mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała. Najczęściej jednak są to piersi, brzuch, uda i pośladki. Wyróżniamy 2 rodzaje rozstępów, są to:
- czerwone, różowe lub fioletowe rozstępy – wskazują na początkową fazę rozwoju blizn. Są najprostsze do usunięcia.
- białe rozstępy – wskazują na to, że blizna została już uformowana. Do tego po dotknięciu, da się wyczuć ubytek skóry, nierówną powierzchnię. Ten rodzaj rozstępów jest trudny do usunięcia.
Przeczytaj też: http://dobrenawyki.pl/domowe-sposoby-na-zmarszczki-czy-sa-skuteczne/
Dermabrazja mechaniczna na rozstępy
Dermabrazja mechaniczna najlepiej się sprawdza w przypadku rozstępów, w początkowym rozwoju. Przed zabiegiem zazwyczaj wykonywane jest znieczulenie. Do jej przeprowadzenia wykorzystywana jest ostra szczoteczka lub wirująca tarcza, pokryta papierem ściernym. Zabieg polega na złuszczeniu tylu warstw naskórka, aż dotrze się do skóry właściwej. W ten sposób skóra jest stymulowana do produkcji kolagenu i elastyny. Na zakończenie zastosowane są specjalistyczne opatrunki.
Dermabrazja laserowa na rozstępy
Dermabrazja laserowa najlepiej sprawdza się w przypadku rozstępów, które są już zabliźnione. Ten rodzaje dermabrazji podobnie, jak wyżej opisany jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na nakierowaniu wiązki światła lasera na rozstępy. Następnie są one ogrzewane tak długo, aż ją odparuje. W przypadku tej metody usuwany jest naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry właściwej. Na zakończenie jest również zakładany specjalistyczny opatrunek.
Źródło: https://ikonamody.pl/