Budowa domu związana jest nie tylko z planowaniem pomieszczeń, wyboru elewacji, czy aranżacją wnętrz. Wymaga decyzji związanych między innymi ze sposobem ogrzewania budynku, co nie jest kwestią jednoznaczną. Jeśli zastanawiasz się nad różnicami pomiędzy poszczególnymi metodami, dzięki w którym domu nawet podczas mrozów będzie ciepło – zapraszamy do zapoznania z niniejszym artykułem.
Ogrzewanie kotłami
Wśród wielu sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego najbardziej popularną metodą są tzw. kotły na paliwa stałe. Ich niesłabnąca popularność związana jest z łatwą dostępnością oraz stosunkowo niskim kosztem przygotowania instalacji grzewczej. Niezwykle popularnym rozwiązaniem są kotły na węgiel. Ich atutem jest niewielki koszt zarówno samego urządzenia, jak i późniejszych opłat za sam węgiel, jednak nie są one w stanie działać bez udziału człowieka, w wyniku czego wymagają nieustannej obecności któregoś z domowników. Niezłym substytutem są więc zautomatyzowane kotły na pelet, czy ekogroszek, których należy doglądać nieco rzadziej (raz na kilka dni). Wybierając więc kaloryfery, grzejniki i kotły na paliwa stałe, warto się zastanowić, czy będziemy w stanie nieustannie kontrolować piec, aby utrzymać w domu preferowaną temperaturę, czy raczej lepiej jest wspomóc się nieco nowszymi technologiami.
Innym pomysłem jest zastosowanie pieca gazowego. Należy jednak pamiętać, że jeśli owe medium nie jest podciągnięte do działki, wybór tej metody ogrzewania będzie się wiązać nie tylko z kosztem zakupu urządzenia, ale także z dodatkowymi kosztami tzw. przyłączenia.
Alternatywne metody ogrzewania
Z uwagi na konieczność ochrony środowiska powstają coraz to nowe metody, stanowiące alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych kotłów. Jedną z nich jest zastąpienie wytwarzającego się podczas spalania węgla, czy jego substytutów, szkodliwego dymu nieinwazyjnymi piecami elektrycznymi. Choć uważane są drogie w eksploatacji, nie wymagają praktycznie żadnego wkładu i ingerencji, jak w przypadku wcześniej wspomnianych urządzeń i są w pełni ekologiczne. Nie inaczej dzieje się, gdy do ogrzewania domu wybierzemy pompę ciepła. Niewielu wie, że potrafi osiągnąć sprawność nawet do czterech razy większą niż kotły, a co za tym idzie, jednostkowy wkład szybko zwraca się z nawiązką.
Dobrze pamiętać, że aby kaloryfery, grzejniki i kotły mogły spełniać swoje funkcje, dom musi zostać optymalnie zabezpieczony przed utratą ciepła. Pomogą w tym wszelkie materiały termoizolacyjne takie jak wełna mineralna, czy specjalistyczny styropian (najlepiej taki o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła). Ocieplenie ścian zewnętrznych, stropu, czy wybór szczelnych okien sprawiają, że dom znacznie łatwiej utrzymuje temperaturę. Jeśli ciepło nie ucieka, możemy skupić się nie na ogrzewaniu, a na podtrzymywaniu temperatury w budynku, przyczyniając się tym samym o zmniejszenia kosztów ogrzewania.