Nasturcja do roślina ceniona od wielu pokoleń. Warto wiedzieć, że już od lat jest ona wykorzystywana w medycynie niekonwencjonalnej. Posiada ona dobroczynny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie, więc dobrze jest przemycić ją do kuchni. To naturalny antybiotyk, dzięki któremu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób.
Czym jest nasturcja jadalna?
Nasturcja jadalna to roślina jednoroczna, która pochodzi z Ameryki Południowej. Nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy nie będą mieć problemu z jej rozpoznaniem. Wyróżnia się kwiatami w intensywnym żółtym oraz pomarańczowym kolorze. Warto wiedzieć, że łodygi osiągają długość nawet 5 m.
Nasturcja nie jest skomplikowana w uprawie, więc nie nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się jej amatorską hodowlą. W kuchni wykorzystuje się przede wszystkim kwiaty oraz liście. Niektórzy stosują również owoce, które mogą stanowić bazę przepysznej i zdrowej marynaty. Opcji jest wiele, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Jakie składniki odżywcze zawiera nasturcja?
Nasturcja właściwości zawdzięcza przede wszystkim składnikom odżywczym, które zawarte są w każdej części rośliny. Właśnie dlatego warto jest wykorzystać nie tylko kwiaty, ale także owoce i liście. W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji kulinarnych. Omawiana roślina dostarcza takie związki, jak np. sole mineralne, olejki eteryczne, siarka, błonnik, witamina C.
Nasturcja jadalna powinna na stałe zagościć w kuchni. Wynika to z faktu, że oczekiwane działanie prozdrowotne można zaobserwować tylko w przypadku systematycznego spożywania. Roślina może stanowić dopełnienie wielu potraw, więc nie powinno stanowić to żadnego wyzwania.
Właściwości lecznicze nasturcji
Nasturcja właściwości antybakteryjne sprawiają, że roślina jest rekomendowana osobom borykającym się z chorobami dróg oddechowych. To również prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą poprawić działanie nerek i układu moczowego.
Nasturcja wspomaga eliminację salmonelli. Należy wiedzieć, że wykazuje ona działanie antyseptyczne, więc można stosować ją na rany. Zmniejsza stany zapalne, a także przyspiesza gojenie się skóry. Systematyczne spożywanie omawianej rośliny wzmaga naturalną odporność organizmu.