Nadwzroczność (inaczej: hiperopia lub dalekowzroczność) to często spotykana wada wzroku. Przejawia się ona wyraźnym widzeniem obiektów w oddali, podczas gdy osoby i przedmioty znajdujące się w pobliżu są niewyraźne. Jest więc ona szczególnie dokuczliwa w trakcie takich czynności jak pisanie i czytanie oraz innych zadań wymagających precyzji.
Jakie są przyczyny nadwzroczności?
Przyczyna nadwzroczności związana jest z nieprawidłową budową oka. Rogówka ma płaski kształt, przez co jest zbyt mała w stosunku do długości gałki ocznej. W efekcie wpadające do oka światło ogniskuje się za siatkówką zamiast dokładnie na jej powierzchni, przez co do mózgu dociera rozmazany obraz. Co ciekawe, u dzieci nadwzroczność jest stanem fizjologicznym, który na ogół mija wraz z wiekiem. Wada najczęściej dotyka osoby w średnim wieku. Oprócz pogorszenia widzenia zauważa się również takie objawy jak bóle głowy, bóle gałek ocznych, zez zbieżny czy podwójne widzenie. Więcej o nadwzroczności przeczytasz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc
Jak korygować nadwzroczność?
Korekcja nadwzroczności polega na noszeniu okularów z soczewkami skupiającymi, których moc optyczną określa się w dioptriach ze znakiem dodatnim. Alternatywą są soczewki kontaktowe. Ich zaletą jest to, że nie zawężają one pole widzenia. Pozwalają także na prowadzenie aktywnego stylu życia i uprawianie sportów. Decydując się na soczewki kontaktowe, warto sięgnąć po ofertę marki Acuvue. Produkowane przez nią soczewki są wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, zapewniając komfort. Chronią one także oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i zawierają składnik nawilżający. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają jednak szczególnej dbałości o ich higienę.
Soczewki czy okulary?
Wybór między okularami a soczewkami jest kwestią indywidualną. Są ludzie, którzy nie przepadają za czynnością zakładania i ściągania soczewek kontaktowych. Inni z kolei denerwują się, że okulary często parują bądź zsuwają się z nosa. Tak naprawdę ludzie na ogół korzystają zarówno z soczewek, jak i okularów – wybór podyktowany jest najczęściej okolicznościami i planami takiej osoby. Czy istnieje alternatywa dla soczewek i okularów? Tak, w niektórych przypadkach stosuje się chirurgiczne leczenie nadwzroczności. Każdy przypadek trzeba jednak traktować indywidualnie.
Nadwzroczność to popularna wada wzroku, która na ogół ujawnia się w średnim wieku. Wymaga ona wdrożenia metod korekcyjnych, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie prawidłowego widzenia. Wada nie musi więc bardzo przeszkadzać w codziennym życiu, nawet jeśli jest ono bardzo aktywne.