Według szacunków ekspertów astygmatyzm jest wadą wzroku, która dotyczy ok. 30 procent ludzkiej populacji, choć nie u wszystkich został on jeszcze wykryty. Powoduje on nieostre i rozmazane widzenie zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko, ale może być w prosty sposób skorygowany szkłami okularowymi, soczewkami kontaktowymi, np. marki Acuvue, która stworzyła specjalne soczewki z myślą o osobach właśnie z tą wadą wzroku. Jakie objawy mogą powodować przypuszczenie posiadania tej wady wzroku?
Przyczyny astygmatyzmu
W oczach zdrowych, bez wady wzroku, światło wpadające do oka ogniskuje się na siatkówce w tym samym. W przypadku astygmatyzmu problem polega na tym, że ogniskowaniu się światła w różnych miejscach ze względu na kształt rogówki, często porównywanej do piłki do gry w rugby, czyli zaokrąglonej w jednym przekroju bardziej niż w drugim. Różnica między dwoma najbardziej odległymi przekrojami oka oraz ich położenie względem siebie określają parametry takie jak cylinder oraz oś, podawane po diagnozie okulistycznej, zgodnie z którymi należy dobierać odpowiednio soczewki kontaktowe lub szkła okularowe. Dowiedz się więcej o astygmatyzmie na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm
Jakie mogą być objawy astygmatyzmu?
Zanim wybierzesz się do okulisty lub optometrysty, możesz przeprowadzić proste testy dostępne w internecie sprawdzające, czy masz astygmatyzm. Są to rysunki przedstawiające serię koncentrycznych kół z ostrym kontrastem czerni i bieli lub linie ułożone w okręgu. Jeżeli niektóre z linii są ciemniejsze lub cieńsze albo zamiast czerni i bieli dostrzegasz odcienie szarości – oznacza to duże prawdopodobieństwo występowania astygmatyzmu. Oczywiście, poza samodzielnie przeprowadzanym testem niezbędna jest wizyta u okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi dokładne badanie Twojego wzroku i zapisze soczewki kontaktowe albo okulary o odpowiednich cylindrach i osi, korygujące astygmatyzm.
Korygowanie astygmatyzmu
Stosowanie soczewek lub szkieł o odpowiednich wartościach jest konieczne w przypadku osób z astygmatyzmem, bowiem ta wada wzroku może powodować błędną ocenę odległości albo pogarszanie widzenia po zmroku, co jest groźne zwłaszcza w przypadku kierowców samochodów. Wbrew rozpowszechnionym opiniom, astygmatyzm jest wadą, którą bez problemu można skorygować soczewkami kontaktowymi, zapewniającymi dużo większy komfort widzenia. Jeszcze kilka lat temu były one trudniej dostępne, jednak obecnie szeroka oferta rynkowa powoduje, że osoby z astygmatyzmem coraz częściej decydują się na noszenie soczewek lub stosowanie ich wymiennie z okularami.