Prowadzenie budżetu domowego to coraz powszechniejsza praktyka. Nic dziwnego, pozwala kontrolować wydatki i lepiej dysponować pieniędzmi. Wiele osób przyznaje, że dzięki takiemu rozwiązaniu udaje im się odkładać regularnie z myślą o przyszłości? Czy wystarczy skrupulatne zapisywanie wydatków? Jak kategoryzacja pomaga w zarządzaniu finansami?
Zalety prowadzenia budżetu domowego
Zazwyczaj wydaje nam się, że wszystkie nasze wydatki są niezbędne, a nasze finanse nie wymagają korekty. Jedynie czasem łapiemy się za głowę, zaglądając na nasze konto internetowe. Zapisując skrupulatnie nasze wydatki i grupując je w poszczególne kategorie, unikniemy niespodzianek i nie będziemy się zastanawiać na co wydaliśmy tyle pieniędzy. Zazwyczaj już po pierwszym miesiącu jesteśmy zdziwieni, jak drobne kwoty na małe przyjemności urastają do całkiem sporych. Prowadzenie budżetu, pozwala bardziej kontrolować nasze finanse. Dlaczego warto kategoryzować wydatki?
Jak kategoryzować wydatki?
Wielu ekspertów poleca grupowanie wydatków miesięcznych dla lepszego zarządzania naszymi finansami. Najłatwiej podzielić nasz budżet na trzy kategorie: niezbędne do życia, przyjemności i oszczędności. Podstawowe grupy w budżecie pozwolą zastanowić się nad zakupem kolejnych rzeczy, bo może się okazać, że kolejna para butów nie będzie należała do „niezbędnych” tylko do „przyjemności”.
Czy w takiej sytuacji zastanowimy się nad zakupem? Z pewnością nasze finanse na tym zyskają, a wejście na nasze konto internetowe nie przyprawi nas o szybsze bicie serca. Często, gdy przeglądamy historię wydatków na naszym koncie internetowym zauważamy, że płatności kartą czy przelewy są grupowane. Można znaleźć takie kategorie jak:
- rachunki i dom,
- podróże,
- rozrywka,
- zdrowie i uroda,
- odzież i obuwie,
- wydatki podstawowe,
- samochód i transport.
Jak widać, nasze konto internetowe może nam pomóc w kategoryzacji wydatków, bo właściwie robi to za nas! Jednak, jeśli płacimy kartą za zakupy i wyświetla nam, że były to wydatki podstawowe, wcale nie znaczy, że nie wydaliśmy zbyt dużo. Prowadzenie budżetu domowego oraz kategoryzacja wydatków wymaga sumienności i uczciwości wobec samego siebie. Niewiele nam przyjdzie z tłumaczenia naszych zachcianek i wrzucania ich do kategorii: niezbędne do życia. Decyzja o zapisywaniu każdej wydanej kwoty wymaga skrupulatności i cierpliwości, ale może przynieść ogromne korzyści finansowe.
Prowadząc budżet domowy mamy większą kontrolę nad naszymi finansami i rzadziej pozwalamy sobie na niekontrolowane zakupy. Takie podejście pozwala oszczędzić dodatkowe pieniądze. Dodatkowo, może się okazać, że wiele przyjemności można zastąpić np. zamiast wyjść do kina, lepiej dla finansów i zdrowia, wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę. Grupowanie wydatków w budżecie domowym daje sporo korzyści, lecz wymaga samodyscypliny i systematyczności. Warto rozpocząć przygodę z grupowaniem wydatków i na własnej skórze odczuć różnicę.
Więcej informacji tutaj: nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto.